< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

312 (CCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 312 година од новата ера, 312. од првиот милениум, 12. од IV век и трета од 310-тите.

312 во разни календари
Грегоријански календар312
CCCXII
Ab urbe condita1065
Асирски календар5062
Балиски календар233–234
Бенгалски календар−281
Берберски календар1262
Будистички календар856
Бурмански календар−326
Византиски календар5820–5821
Кинески календар辛未(мет. коза)
3008 или 2948
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3009 или 2949
Коптски календар28–29
Етиопски календар304–305
Еврејски календар4072–4073
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера368–369
 - Сачка ера233–234
 - Кали-југа3412–3413
Холоценски календар10312
Ирански календар310 п.п. – 309 п.п.
Исламски календар320 п.х. – 319 п.х.
Јавански календар192–193
Јулијански календар312
CCCXII
Корејски календар2645
Мингуо-календар1600 пред Р. Кина
民前1600年
Нанакшахи−1156
Селевкидски календар623/624 г.г.
Тајландски сончев календар854–855
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
438 или 57 или −715
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
439 или 58 или −714

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5820 и 5821 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5062 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4072 и 4073 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1065.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 312 година се протега во 2948 и 2949, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3008 и 3009 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 855. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 320 и 319 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   312 на Ризницата ?