< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

354 (CCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 354 година од новата ера, 354. од првиот милениум, 54. од IV век и петта од 350-тите.

354 во разни календари
Грегоријански календар354
CCCLIV
Ab urbe condita1107
Асирски календар5104
Балиски календар275–276
Бенгалски календар−239
Берберски календар1304
Будистички календар898
Бурмански календар−284
Византиски календар5862–5863
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3050 или 2990
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3051 или 2991
Коптски календар70–71
Етиопски календар346–347
Еврејски календар4114–4115
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера410–411
 - Сачка ера275–276
 - Кали-југа3454–3455
Холоценски календар10354
Ирански календар268 п.п. – 267 п.п.
Исламски календар276 п.х. – 275 п.х.
Јавански календар236–237
Јулијански календар354
CCCLIV
Корејски календар2687
Мингуо-календар1558 пред Р. Кина
民前1558年
Нанакшахи−1114
Селевкидски календар665/666 г.г.
Тајландски сончев календар896–897
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
480 или 99 или −673
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
481 или 100 или −672

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5862 и 5863 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5104 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4114 и 4115 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1107.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 354 година се протега во 2990 и 2991, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3050 и 3051 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 897. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 276 и 275 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди