< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

363 (CCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 363 година од новата ера, 363. од првиот милениум, 63. од IV век и четвртта од 360-тите.

363 во разни календари
Грегоријански календар363
CCCLXIII
Ab urbe condita1116
Асирски календар5113
Балиски календар284–285
Бенгалски календар−230
Берберски календар1313
Будистички календар907
Бурмански календар−275
Византиски календар5871–5872
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3059 или 2999
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3060 или 3000
Коптски календар79–80
Етиопски календар355–356
Еврејски календар4123–4124
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера419–420
 - Сачка ера284–285
 - Кали-југа3463–3464
Холоценски календар10363
Ирански календар259 п.п. – 258 п.п.
Исламски календар267 п.х. – 266 п.х.
Јавански календар245–246
Јулијански календар363
CCCLXIII
Корејски календар2696
Мингуо-календар1549 пред Р. Кина
民前1549年
Нанакшахи−1105
Селевкидски календар674/675 г.г.
Тајландски сончев календар905–906
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
489 или 108 или −664
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
490 или 109 или −663

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5871 и 5872 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5113 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4123 и 4124 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1116.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 363 година се протега во 2999 и 3000, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3059 и 3060 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 906. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 267 и 266 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   363 на Ризницата ?