< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

359 (CCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 359 година од новата ера, 359. од првиот милениум, 59. од IV век и последна од 350-тите.

359 во разни календари
Грегоријански календар359
CCCLIX
Ab urbe condita1112
Асирски календар5109
Балиски календар280–281
Бенгалски календар−234
Берберски календар1309
Будистички календар903
Бурмански календар−279
Византиски календар5867–5868
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3055 или 2995
    — до —
己未年 (зем. коза)
3056 или 2996
Коптски календар75–76
Етиопски календар351–352
Еврејски календар4119–4120
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера415–416
 - Сачка ера280–281
 - Кали-југа3459–3460
Холоценски календар10359
Ирански календар263 п.п. – 262 п.п.
Исламски календар271 п.х. – 270 п.х.
Јавански календар241–242
Јулијански календар359
CCCLIX
Корејски календар2692
Мингуо-календар1553 пред Р. Кина
民前1553年
Нанакшахи−1109
Селевкидски календар670/671 г.г.
Тајландски сончев календар901–902
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
485 или 104 или −668
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
486 или 105 или −667

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5867 и 5868 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5109 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4119 и 4120 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1112.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 359 година се протега во 2995 и 2996, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3055 и 3056 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 902. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 271 и 270 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди