< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

367 (CCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 367 година од новата ера, 367. од првиот милениум, 67. од IV век и осма од 360-тите.

367 во разни календари
Грегоријански календар367
CCCLXVII
Ab urbe condita1120
Асирски календар5117
Балиски календар288–289
Бенгалски календар−226
Берберски календар1317
Будистички календар911
Бурмански календар−271
Византиски календар5875–5876
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3063 или 3003
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3064 или 3004
Коптски календар83–84
Етиопски календар359–360
Еврејски календар4127–4128
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера423–424
 - Сачка ера288–289
 - Кали-југа3467–3468
Холоценски календар10367
Ирански календар255 п.п. – 254 п.п.
Исламски календар263 п.х. – 262 п.х.
Јавански календар249–250
Јулијански календар367
CCCLXVII
Корејски календар2700
Мингуо-календар1545 пред Р. Кина
民前1545年
Нанакшахи−1101
Селевкидски календар678/679 г.г.
Тајландски сончев календар909–910
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
493 или 112 или −660
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
494 или 113 или −659

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5875 и 5876 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5117 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4127 и 4128 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1120.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 367 година се протега во 3003 и 3004, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3063 и 3064 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 910. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 263 и 262 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   367 на Ризницата ?