< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

383 (CCCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 383 година од новата ера, 383. од првиот милениум, 83. од IV век и четвртта од 380-тите.

383 во разни календари
Грегоријански календар383
CCCLXXXIII
Ab urbe condita1136
Асирски календар5133
Балиски календар304–305
Бенгалски календар−210
Берберски календар1333
Будистички календар927
Бурмански календар−255
Византиски календар5891–5892
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3079 или 3019
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3080 или 3020
Коптски календар99–100
Етиопски календар375–376
Еврејски календар4143–4144
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера439–440
 - Сачка ера304–305
 - Кали-југа3483–3484
Холоценски календар10383
Ирански календар239 п.п. – 238 п.п.
Исламски календар246 п.х. – 245 п.х.
Јавански календар266–267
Јулијански календар383
CCCLXXXIII
Корејски календар2716
Мингуо-календар1529 пред Р. Кина
民前1529年
Нанакшахи−1085
Селевкидски календар694/695 г.г.
Тајландски сончев календар925–926
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
509 или 128 или −644
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
510 или 129 или −643

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5891 и 5892 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5133 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4143 и 4144 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1136.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 383 година се протега во 3019 и 3020, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3079 и 3080 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 926. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 246 и 245 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   383 на Ризницата ?