< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

372 (CCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 372 година од новата ера, 372. од првиот милениум, 72. од IV век и трета од 370-тите.

372 во разни календари
Грегоријански календар372
CCCLXXII
Ab urbe condita1125
Асирски календар5122
Балиски календар293–294
Бенгалски календар−221
Берберски календар1322
Будистички календар916
Бурмански календар−266
Византиски календар5880–5881
Кинески календар辛未(мет. коза)
3068 или 3008
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3069 или 3009
Коптски календар88–89
Етиопски календар364–365
Еврејски календар4132–4133
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера428–429
 - Сачка ера293–294
 - Кали-југа3472–3473
Холоценски календар10372
Ирански календар250 п.п. – 249 п.п.
Исламски календар258 п.х. – 257 п.х.
Јавански календар254–255
Јулијански календар372
CCCLXXII
Корејски календар2705
Мингуо-календар1540 пред Р. Кина
民前1540年
Нанакшахи−1096
Селевкидски календар683/684 г.г.
Тајландски сончев календар914–915
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
498 или 117 или −655
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
499 или 118 или −654

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5880 и 5881 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5122 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4132 и 4133 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1125.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 372 година се протега во 3008 и 3009, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3068 и 3069 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 915. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 258 и 257 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди