< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

391 (CCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 391 година од новата ера, 391. од првиот милениум, 91. од IV век и втора од 390-тите.

391 во разни календари
Грегоријански календар391
CCCXCI
Ab urbe condita1144
Асирски календар5141
Балиски календар312–313
Бенгалски календар−202
Берберски календар1341
Будистички календар935
Бурмански календар−247
Византиски календар5899–5900
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3087 или 3027
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3088 или 3028
Коптски календар107–108
Етиопски календар383–384
Еврејски календар4151–4152
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера447–448
 - Сачка ера312–313
 - Кали-југа3491–3492
Холоценски календар10391
Ирански календар231 п.п. – 230 п.п.
Исламски календар238 п.х. – 237 п.х.
Јавански календар274–275
Јулијански календар391
CCCXCI
Корејски календар2724
Мингуо-календар1521 пред Р. Кина
民前1521年
Нанакшахи−1077
Селевкидски календар702/703 г.г.
Тајландски сончев календар933–934
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
517 или 136 или −636
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
518 или 137 или −635

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5899 и 5900 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5141 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4151 и 4152 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1144.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 391 година се протега во 3027 и 3028, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3087 и 3088 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 934. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 238 и 237 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди