< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

364 (CCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 364 година од новата ера, 364. од првиот милениум, 64. од IV век и петта од 360-тите.

364 во разни календари
Грегоријански календар364
CCCLXIV
Ab urbe condita1117
Асирски календар5114
Балиски календар285–286
Бенгалски календар−229
Берберски календар1314
Будистички календар908
Бурмански календар−274
Византиски календар5872–5873
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3060 или 3000
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3061 или 3001
Коптски календар80–81
Етиопски календар356–357
Еврејски календар4124–4125
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера420–421
 - Сачка ера285–286
 - Кали-југа3464–3465
Холоценски календар10364
Ирански календар258 п.п. – 257 п.п.
Исламски календар266 п.х. – 265 п.х.
Јавански календар246–247
Јулијански календар364
CCCLXIV
Корејски календар2697
Мингуо-календар1548 пред Р. Кина
民前1548年
Нанакшахи−1104
Селевкидски календар675/676 г.г.
Тајландски сончев календар906–907
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
490 или 109 или −663
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
491 или 110 или −662

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5872 и 5873 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5114 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4124 и 4125 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1117.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 364 година се протега во 3000 и 3001, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3060 и 3061 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 907. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 266 и 265 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди