< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

392 (CCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 392 година од новата ера, 392. од првиот милениум, 92. од IV век и трета од 390-тите.

392 во разни календари
Грегоријански календар392
CCCXCII
Ab urbe condita1145
Асирски календар5142
Балиски календар313–314
Бенгалски календар−201
Берберски календар1342
Будистички календар936
Бурмански календар−246
Византиски календар5900–5901
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3088 или 3028
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3089 или 3029
Коптски календар108–109
Етиопски календар384–385
Еврејски календар4152–4153
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера448–449
 - Сачка ера313–314
 - Кали-југа3492–3493
Холоценски календар10392
Ирански календар230 п.п. – 229 п.п.
Исламски календар237 п.х. – 236 п.х.
Јавански календар275–276
Јулијански календар392
CCCXCII
Корејски календар2725
Мингуо-календар1520 пред Р. Кина
民前1520年
Нанакшахи−1076
Селевкидски календар703/704 г.г.
Тајландски сончев календар934–935
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
518 или 137 или −635
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
519 или 138 или −634

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5900 и 5901 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5142 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4152 и 4153 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1145.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 392 година се протега во 3028 и 3029, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3088 и 3089 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 935. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 237 и 236 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди