< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

395 (CCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 395 година од новата ера, 395. од првиот милениум, 95. од IV век и шеста од 390-тите.

395 во разни календари
Грегоријански календар395
CCCXCV
Ab urbe condita1148
Асирски календар5145
Балиски календар316–317
Бенгалски календар−198
Берберски календар1345
Будистички календар939
Бурмански календар−243
Византиски календар5903–5904
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3091 или 3031
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3092 или 3032
Коптски календар111–112
Етиопски календар387–388
Еврејски календар4155–4156
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера451–452
 - Сачка ера316–317
 - Кали-југа3495–3496
Холоценски календар10395
Ирански календар227 п.п. – 226 п.п.
Исламски календар234 п.х. – 233 п.х.
Јавански календар278–279
Јулијански календар395
CCCXCV
Корејски календар2728
Мингуо-календар1517 пред Р. Кина
民前1517年
Нанакшахи−1073
Селевкидски календар706/707 г.г.
Тајландски сончев календар937–938
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
521 или 140 или −632
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
522 или 141 или −631

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5903 и 5904 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5145 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4155 и 4156 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1148.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 395 година се протега во 3031 и 3032, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3091 и 3092 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 938. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 234 и 233 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди