< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

348 (CCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 348 година од новата ера, 348. од првиот милениум, 48. од IV век и деветта од 340-тите.

348 во разни календари
Грегоријански календар348
CCCXLVIII
Ab urbe condita1101
Асирски календар5098
Балиски календар269–270
Бенгалски календар−245
Берберски календар1298
Будистички календар892
Бурмански календар−290
Византиски календар5856–5857
Кинески календар丁未(огн. коза)
3044 или 2984
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3045 или 2985
Коптски календар64–65
Етиопски календар340–341
Еврејски календар4108–4109
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера404–405
 - Сачка ера269–270
 - Кали-југа3448–3449
Холоценски календар10348
Ирански календар274 п.п. – 273 п.п.
Исламски календар282 п.х. – 281 п.х.
Јавански календар229–230
Јулијански календар348
CCCXLVIII
Корејски календар2681
Мингуо-календар1564 пред Р. Кина
民前1564年
Нанакшахи−1120
Селевкидски календар659/660 г.г.
Тајландски сончев календар890–891
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
474 или 93 или −679
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
475 или 94 или −678

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5856 и 5857 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5098 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4108 и 4109 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1101.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 348 година се протега во 2984 и 2985, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3044 и 3045 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 891. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 282 и 281 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди