< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

386 (CCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 386 година од новата ера, 386. од првиот милениум, 86. од IV век и седма од 380-тите.

386 во разни календари
Грегоријански календар386
CCCLXXXVI
Ab urbe condita1139
Асирски календар5136
Балиски календар307–308
Бенгалски календар−207
Берберски календар1336
Будистички календар930
Бурмански календар−252
Византиски календар5894–5895
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3082 или 3022
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3083 или 3023
Коптски календар102–103
Етиопски календар378–379
Еврејски календар4146–4147
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера442–443
 - Сачка ера307–308
 - Кали-југа3486–3487
Холоценски календар10386
Ирански календар236 п.п. – 235 п.п.
Исламски календар243 п.х. – 242 п.х.
Јавански календар269–270
Јулијански календар386
CCCLXXXVI
Корејски календар2719
Мингуо-календар1526 пред Р. Кина
民前1526年
Нанакшахи−1082
Селевкидски календар697/698 г.г.
Тајландски сончев календар928–929
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
512 или 131 или −641
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
513 или 132 или −640

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5894 и 5895 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5136 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4146 и 4147 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1139.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 386 година се протега во 3022 и 3023, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3082 и 3083 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 929. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 243 и 242 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди