< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

346 (CCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 346 година од новата ера, 346. од првиот милениум, 46. од IV век и седма од 340-тите.

346 во разни календари
Грегоријански календар346
CCCXLVI
Ab urbe condita1099
Асирски календар5096
Балиски календар267–268
Бенгалски календар−247
Берберски календар1296
Будистички календар890
Бурмански календар−292
Византиски календар5854–5855
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3042 или 2982
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3043 или 2983
Коптски календар62–63
Етиопски календар338–339
Еврејски календар4106–4107
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера402–403
 - Сачка ера267–268
 - Кали-југа3446–3447
Холоценски календар10346
Ирански календар276 п.п. – 275 п.п.
Исламски календар285 п.х. – 283 п.х.
Јавански календар227–228
Јулијански календар346
CCCXLVI
Корејски календар2679
Мингуо-календар1566 пред Р. Кина
民前1566年
Нанакшахи−1122
Селевкидски календар657/658 г.г.
Тајландски сончев календар888–889
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
472 или 91 или −681
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
473 или 92 или −680

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5854 и 5855 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5096 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4106 и 4107 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1099.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 346 година се протега во 2982 и 2983, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3042 и 3043 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 889. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 285 и 283 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди