< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

334 (CCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 334 година од новата ера, 334. од првиот милениум, 34. од IV век и петта од 330-тите.

334 во разни календари
Грегоријански календар334
CCCXXXIV
Ab urbe condita1087
Асирски календар5084
Балиски календар255–256
Бенгалски календар−259
Берберски календар1284
Будистички календар878
Бурмански календар−304
Византиски календар5842–5843
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3030 или 2970
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3031 или 2971
Коптски календар50–51
Етиопски календар326–327
Еврејски календар4094–4095
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера390–391
 - Сачка ера255–256
 - Кали-југа3434–3435
Холоценски календар10334
Ирански календар288 п.п. – 287 п.п.
Исламски календар297 п.х. – 296 п.х.
Јавански календар215–216
Јулијански календар334
CCCXXXIV
Корејски календар2667
Мингуо-календар1578 пред Р. Кина
民前1578年
Нанакшахи−1134
Селевкидски календар645/646 г.г.
Тајландски сончев календар876–877
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
460 или 79 или −693
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
461 или 80 или −692

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5842 и 5843 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5084 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4094 и 4095 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1087.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 334 година се протега во 2970 и 2971, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3030 и 3031 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 877. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 297 и 296 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди