< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

302 (CCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 302 година од новата ера, 302. од првиот милениум, 2. од IV век и трета од 300-тите.

302 во разни календари
Грегоријански календар302
CCCII
Ab urbe condita1055
Асирски календар5052
Балиски календар223–224
Бенгалски календар−291
Берберски календар1252
Будистички календар846
Бурмански календар−336
Византиски календар5810–5811
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2998 или 2938
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2999 или 2939
Коптски календар18–19
Етиопски календар294–295
Еврејски календар4062–4063
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера358–359
 - Сачка ера223–224
 - Кали-југа3402–3403
Холоценски календар10302
Ирански календар320 п.п. – 319 п.п.
Исламски календар330 п.х. – 329 п.х.
Јавански календар182–183
Јулијански календар302
CCCII
Корејски календар2635
Мингуо-календар1610 пред Р. Кина
民前1610年
Нанакшахи−1166
Селевкидски календар613/614 г.г.
Тајландски сончев календар844–845
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
428 или 47 или −725
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
429 или 48 или −724

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5810 и 5811 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5052 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4062 и 4063 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1055.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 302 година се протега во 2938 и 2939, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2998 и 2999 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 845. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 330 и 329 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди