< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

355 (CCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 355 година од новата ера, 355. од првиот милениум, 55. од IV век и шеста од 350-тите.

355 во разни календари
Грегоријански календар355
CCCLV
Ab urbe condita1108
Асирски календар5105
Балиски календар276–277
Бенгалски календар−238
Берберски календар1305
Будистички календар899
Бурмански календар−283
Византиски календар5863–5864
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3051 или 2991
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3052 или 2992
Коптски календар71–72
Етиопски календар347–348
Еврејски календар4115–4116
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера411–412
 - Сачка ера276–277
 - Кали-југа3455–3456
Холоценски календар10355
Ирански календар267 п.п. – 266 п.п.
Исламски календар275 п.х. – 274 п.х.
Јавански календар237–238
Јулијански календар355
CCCLV
Корејски календар2688
Мингуо-календар1557 пред Р. Кина
民前1557年
Нанакшахи−1113
Селевкидски календар666/667 г.г.
Тајландски сончев календар897–898
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
481 или 100 или −672
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
482 или 101 или −671

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5863 и 5864 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5105 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4115 и 4116 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1108.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 355 година се протега во 2991 и 2992, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3051 и 3052 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 898. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 275 и 274 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди