< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

345 (CCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 345 година од новата ера, 345. од првиот милениум, 45. од IV век и шеста од 340-тите.

345 во разни календари
Грегоријански календар345
CCCXLV
Ab urbe condita1098
Асирски календар5095
Балиски календар266–267
Бенгалски календар−248
Берберски календар1295
Будистички календар889
Бурмански календар−293
Византиски календар5853–5854
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3041 или 2981
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3042 или 2982
Коптски календар61–62
Етиопски календар337–338
Еврејски календар4105–4106
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера401–402
 - Сачка ера266–267
 - Кали-југа3445–3446
Холоценски календар10345
Ирански календар277 п.п. – 276 п.п.
Исламски календар286 п.х. – 285 п.х.
Јавански календар226–227
Јулијански календар345
CCCXLV
Корејски календар2678
Мингуо-календар1567 пред Р. Кина
民前1567年
Нанакшахи−1123
Селевкидски календар656/657 г.г.
Тајландски сончев календар887–888
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
471 или 90 или −682
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
472 или 91 или −681

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5853 и 5854 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5095 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4105 и 4106 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1098.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 345 година се протега во 2981 и 2982, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3041 и 3042 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 888. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 286 и 285 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   345 на Ризницата ?