< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

375 (CCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 375 година од новата ера, 375. од првиот милениум, 75. од IV век и шеста од 370-тите.

375 во разни календари
Грегоријански календар375
CCCLXXV
Ab urbe condita1128
Асирски календар5125
Балиски календар296–297
Бенгалски календар−218
Берберски календар1325
Будистички календар919
Бурмански календар−263
Византиски календар5883–5884
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3071 или 3011
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3072 или 3012
Коптски календар91–92
Етиопски календар367–368
Еврејски календар4135–4136
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера431–432
 - Сачка ера296–297
 - Кали-југа3475–3476
Холоценски календар10375
Ирански календар247 п.п. – 246 п.п.
Исламски календар255 п.х. – 254 п.х.
Јавански календар257–258
Јулијански календар375
CCCLXXV
Корејски календар2708
Мингуо-календар1537 пред Р. Кина
民前1537年
Нанакшахи−1093
Селевкидски календар686/687 г.г.
Тајландски сончев календар917–918
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
501 или 120 или −652
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
502 или 121 или −651

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5883 и 5884 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5125 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4135 и 4136 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1128.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 375 година се протега во 3011 и 3012, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3071 и 3072 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 918. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 255 и 254 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   375 на Ризницата ?