< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

315 (CCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 315 година од новата ера, 315. од првиот милениум, 15. од IV век и шеста од 310-тите.

315 во разни календари
Грегоријански календар315
CCCXV
Ab urbe condita1068
Асирски календар5065
Балиски календар236–237
Бенгалски календар−278
Берберски календар1265
Будистички календар859
Бурмански календар−323
Византиски календар5823–5824
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3011 или 2951
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3012 или 2952
Коптски календар31–32
Етиопски календар307–308
Еврејски календар4075–4076
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера371–372
 - Сачка ера236–237
 - Кали-југа3415–3416
Холоценски календар10315
Ирански календар307 п.п. – 306 п.п.
Исламски календар316 п.х. – 315 п.х.
Јавански календар195–196
Јулијански календар315
CCCXV
Корејски календар2648
Мингуо-календар1597 пред Р. Кина
民前1597年
Нанакшахи−1153
Селевкидски календар626/627 г.г.
Тајландски сончев календар857–858
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
441 или 60 или −712
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
442 или 61 или −711

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5823 и 5824 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5065 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4075 и 4076 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1068.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 315 година се протега во 2951 и 2952, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3011 и 3012 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 858. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 316 и 315 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   315 на Ризницата ?