< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

325 (CCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 325 година од новата ера, 325. од првиот милениум, 25. од IV век и шеста од 320-тите.

325 во разни календари
Грегоријански календар325
CCCXXV
Ab urbe condita1078
Асирски календар5075
Балиски календар246–247
Бенгалски календар−268
Берберски календар1275
Будистички календар869
Бурмански календар−313
Византиски календар5833–5834
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3021 или 2961
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3022 или 2962
Коптски календар41–42
Етиопски календар317–318
Еврејски календар4085–4086
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера381–382
 - Сачка ера246–247
 - Кали-југа3425–3426
Холоценски календар10325
Ирански календар297 п.п. – 296 п.п.
Исламски календар306 п.х. – 305 п.х.
Јавански календар206–207
Јулијански календар325
CCCXXV
Корејски календар2658
Мингуо-календар1587 пред Р. Кина
民前1587年
Нанакшахи−1143
Селевкидски календар636/637 г.г.
Тајландски сончев календар867–868
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
451 или 70 или −702
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
452 или 71 или −701

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5833 и 5834 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5075 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4085 и 4086 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1078.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 325 година се протега во 2961 и 2962, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3021 и 3022 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 868. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 306 и 305 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   325 на Ризницата ?