< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

338 (CCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 338 година од новата ера, 338. од првиот милениум, 38. од IV век и деветта од 330-тите.

338 во разни календари
Грегоријански календар338
CCCXXXVIII
Ab urbe condita1091
Асирски календар5088
Балиски календар259–260
Бенгалски календар−255
Берберски календар1288
Будистички календар882
Бурмански календар−300
Византиски календар5846–5847
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3034 или 2974
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3035 или 2975
Коптски календар54–55
Етиопски календар330–331
Еврејски календар4098–4099
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера394–395
 - Сачка ера259–260
 - Кали-југа3438–3439
Холоценски календар10338
Ирански календар284 п.п. – 283 п.п.
Исламски календар293 п.х. – 292 п.х.
Јавански календар219–220
Јулијански календар338
CCCXXXVIII
Корејски календар2671
Мингуо-календар1574 пред Р. Кина
民前1574年
Нанакшахи−1130
Селевкидски календар649/650 г.г.
Тајландски сончев календар880–881
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
464 или 83 или −689
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
465 или 84 или −688

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5846 и 5847 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5088 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4098 и 4099 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1091.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 338 година се протега во 2974 и 2975, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3034 и 3035 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 881. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 293 и 292 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди