< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

397 (CCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 397 година од новата ера, 397. од првиот милениум, 97. од IV век и осма од 390-тите.

397 во разни календари
Грегоријански календар397
CCCXCVII
Ab urbe condita1150
Асирски календар5147
Балиски календар318–319
Бенгалски календар−196
Берберски календар1347
Будистички календар941
Бурмански календар−241
Византиски календар5905–5906
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3093 или 3033
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3094 или 3034
Коптски календар113–114
Етиопски календар389–390
Еврејски календар4157–4158
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера453–454
 - Сачка ера318–319
 - Кали-југа3497–3498
Холоценски календар10397
Ирански календар225 п.п. – 224 п.п.
Исламски календар232 п.х. – 231 п.х.
Јавански календар280–281
Јулијански календар397
CCCXCVII
Корејски календар2730
Мингуо-календар1515 пред Р. Кина
民前1515年
Нанакшахи−1071
Селевкидски календар708/709 г.г.
Тајландски сончев календар939–940
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
523 или 142 или −630
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
524 или 143 или −629

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5905 и 5906 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5147 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4157 и 4158 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1150.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 397 година се протега во 3033 и 3034, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3093 и 3094 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 940. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 232 и 231 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди