< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

314 (CCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 314 година од новата ера, 314. од првиот милениум, 14. од IV век и петта од 310-тите.

314 во разни календари
Грегоријански календар314
CCCXIV
Ab urbe condita1067
Асирски календар5064
Балиски календар235–236
Бенгалски календар−279
Берберски календар1264
Будистички календар858
Бурмански календар−324
Византиски календар5822–5823
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3010 или 2950
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3011 или 2951
Коптски календар30–31
Етиопски календар306–307
Еврејски календар4074–4075
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера370–371
 - Сачка ера235–236
 - Кали-југа3414–3415
Холоценски календар10314
Ирански календар308 п.п. – 307 п.п.
Исламски календар318 п.х. – 316 п.х.
Јавански календар194–195
Јулијански календар314
CCCXIV
Корејски календар2647
Мингуо-календар1598 пред Р. Кина
民前1598年
Нанакшахи−1154
Селевкидски календар625/626 г.г.
Тајландски сончев календар856–857
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
440 или 59 или −713
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
441 или 60 или −712

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5822 и 5823 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5064 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4074 и 4075 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1067.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 314 година се протега во 2950 и 2951, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3010 и 3011 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 857. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 318 и 316 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди