< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

385 (CCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 385 година од новата ера, 385. од првиот милениум, 85. од IV век и шеста од 380-тите.

385 во разни календари
Грегоријански календар385
CCCLXXXV
Ab urbe condita1138
Асирски календар5135
Балиски календар306–307
Бенгалски календар−208
Берберски календар1335
Будистички календар929
Бурмански календар−253
Византиски календар5893–5894
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3081 или 3021
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3082 или 3022
Коптски календар101–102
Етиопски календар377–378
Еврејски календар4145–4146
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера441–442
 - Сачка ера306–307
 - Кали-југа3485–3486
Холоценски календар10385
Ирански календар237 п.п. – 236 п.п.
Исламски календар244 п.х. – 243 п.х.
Јавански календар268–269
Јулијански календар385
CCCLXXXV
Корејски календар2718
Мингуо-календар1527 пред Р. Кина
民前1527年
Нанакшахи−1083
Селевкидски календар696/697 г.г.
Тајландски сончев календар927–928
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
511 или 130 или −642
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
512 или 131 или −641

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5893 и 5894 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5135 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4145 и 4146 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1138.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 385 година се протега во 3021 и 3022, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3081 и 3082 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 928. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 244 и 243 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   385 на Ризницата ?