< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

349 (CCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 349 година од новата ера, 349. од првиот милениум, 49. од IV век и последна од 340-тите.

349 во разни календари
Грегоријански календар349
CCCXLIX
Ab urbe condita1102
Асирски календар5099
Балиски календар270–271
Бенгалски календар−244
Берберски календар1299
Будистички календар893
Бурмански календар−289
Византиски календар5857–5858
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3045 или 2985
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3046 или 2986
Коптски календар65–66
Етиопски календар341–342
Еврејски календар4109–4110
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера405–406
 - Сачка ера270–271
 - Кали-југа3449–3450
Холоценски календар10349
Ирански календар273 п.п. – 272 п.п.
Исламски календар281 п.х. – 280 п.х.
Јавански календар230–232
Јулијански календар349
CCCXLIX
Корејски календар2682
Мингуо-календар1563 пред Р. Кина
民前1563年
Нанакшахи−1119
Селевкидски календар660/661 г.г.
Тајландски сончев календар891–892
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
475 или 94 или −678
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
476 или 95 или −677

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5857 и 5858 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5099 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4109 и 4110 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1102.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 349 година се протега во 2985 и 2986, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3045 и 3046 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 892. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 281 и 280 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   349 на Ризницата ?