< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

313 (CCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 313 година од новата ера, 313. од првиот милениум, 13. од IV век и четвртта од 310-тите.

313 во разни календари
Грегоријански календар313
CCCXIII
Ab urbe condita1066
Асирски календар5063
Балиски календар234–235
Бенгалски календар−280
Берберски календар1263
Будистички календар857
Бурмански календар−325
Византиски календар5821–5822
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3009 или 2949
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3010 или 2950
Коптски календар29–30
Етиопски календар305–306
Еврејски календар4073–4074
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера369–370
 - Сачка ера234–235
 - Кали-југа3413–3414
Холоценски календар10313
Ирански календар309 п.п. – 308 п.п.
Исламски календар319 п.х. – 318 п.х.
Јавански календар193–194
Јулијански календар313
CCCXIII
Корејски календар2646
Мингуо-календар1599 пред Р. Кина
民前1599年
Нанакшахи−1155
Селевкидски календар624/625 г.г.
Тајландски сончев календар855–856
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
439 или 58 или −714
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
440 или 59 или −713

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5821 и 5822 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5063 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4073 и 4074 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1066.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 313 година се протега во 2949 и 2950, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3009 и 3010 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 856. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 319 и 318 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   313 на Ризницата ?