< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

377 (CCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 377 година од новата ера, 377. од првиот милениум, 77. од IV век и осма од 370-тите.

377 во разни календари
Грегоријански календар377
CCCLXXVII
Ab urbe condita1130
Асирски календар5127
Балиски календар298–299
Бенгалски календар−216
Берберски календар1327
Будистички календар921
Бурмански календар−261
Византиски календар5885–5886
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3073 или 3013
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3074 или 3014
Коптски календар93–94
Етиопски календар369–370
Еврејски календар4137–4138
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера433–434
 - Сачка ера298–299
 - Кали-југа3477–3478
Холоценски календар10377
Ирански календар245 п.п. – 244 п.п.
Исламски календар253 п.х. – 252 п.х.
Јавански календар259–260
Јулијански календар377
CCCLXXVII
Корејски календар2710
Мингуо-календар1535 пред Р. Кина
民前1535年
Нанакшахи−1091
Селевкидски календар688/689 г.г.
Тајландски сончев календар919–920
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
503 или 122 или −650
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
504 или 123 или −649

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5885 и 5886 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5127 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4137 и 4138 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1130.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 377 година се протега во 3013 и 3014, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3073 и 3074 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 920. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 253 и 252 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди