< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

384 (CCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 384 година од новата ера, 384. од првиот милениум, 84. од IV век и петта од 380-тите.

384 во разни календари
Грегоријански календар384
CCCLXXXIV
Ab urbe condita1137
Асирски календар5134
Балиски календар305–306
Бенгалски календар−209
Берберски календар1334
Будистички календар928
Бурмански календар−254
Византиски календар5892–5893
Кинески календар癸未(вод. коза)
3080 или 3020
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3081 или 3021
Коптски календар100–101
Етиопски календар376–377
Еврејски календар4144–4145
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера440–441
 - Сачка ера305–306
 - Кали-југа3484–3485
Холоценски календар10384
Ирански календар238 п.п. – 237 п.п.
Исламски календар245 п.х. – 244 п.х.
Јавански календар267–268
Јулијански календар384
CCCLXXXIV
Корејски календар2717
Мингуо-календар1528 пред Р. Кина
民前1528年
Нанакшахи−1084
Селевкидски календар695/696 г.г.
Тајландски сончев календар926–927
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
510 или 129 или −643
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
511 или 130 или −642

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5892 и 5893 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5134 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4144 и 4145 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1137.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 384 година се протега во 3020 и 3021, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3080 и 3081 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 927. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 245 и 244 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   384 на Ризницата ?