< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

394 (CCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 394 година од новата ера, 394. од првиот милениум, 94. од IV век и петта од 390-тите.

394 во разни календари
Грегоријански календар394
CCCXCIV
Ab urbe condita1147
Асирски календар5144
Балиски календар315–316
Бенгалски календар−199
Берберски календар1344
Будистички календар938
Бурмански календар−244
Византиски календар5902–5903
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3090 или 3030
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3091 или 3031
Коптски календар110–111
Етиопски календар386–387
Еврејски календар4154–4155
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера450–451
 - Сачка ера315–316
 - Кали-југа3494–3495
Холоценски календар10394
Ирански календар228 п.п. – 227 п.п.
Исламски календар235 п.х. – 234 п.х.
Јавански календар277–278
Јулијански календар394
CCCXCIV
Корејски календар2727
Мингуо-календар1518 пред Р. Кина
民前1518年
Нанакшахи−1074
Селевкидски календар705/706 г.г.
Тајландски сончев календар936–937
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
520 или 139 или −633
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
521 или 140 или −632

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5902 и 5903 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5144 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4154 и 4155 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1147.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 394 година се протега во 3030 и 3031, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3090 и 3091 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 937. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 235 и 234 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди