< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

369 (CCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 369 година од новата ера, 369. од првиот милениум, 69. од IV век и последна од 360-тите.

369 во разни календари
Грегоријански календар369
CCCLXIX
Ab urbe condita1122
Асирски календар5119
Балиски календар290–291
Бенгалски календар−224
Берберски календар1319
Будистички календар913
Бурмански календар−269
Византиски календар5877–5878
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3065 или 3005
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3066 или 3006
Коптски календар85–86
Етиопски календар361–362
Еврејски календар4129–4130
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера425–426
 - Сачка ера290–291
 - Кали-југа3469–3470
Холоценски календар10369
Ирански календар253 п.п. – 252 п.п.
Исламски календар261 п.х. – 260 п.х.
Јавански календар251–252
Јулијански календар369
CCCLXIX
Корејски календар2702
Мингуо-календар1543 пред Р. Кина
民前1543年
Нанакшахи−1099
Селевкидски календар680/681 г.г.
Тајландски сончев календар911–912
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
495 или 114 или −658
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
496 или 115 или −657

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5877 и 5878 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5119 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4129 и 4130 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1122.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 369 година се протега во 3005 и 3006, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3065 и 3066 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 912. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 261 и 260 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   369 на Ризницата ?