< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

365 (CCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 365 година од новата ера, 365. од првиот милениум, 65. од IV век и шеста од 360-тите.

365 во разни календари
Грегоријански календар365
CCCLXV
Ab urbe condita1118
Асирски календар5115
Балиски календар286–287
Бенгалски календар−228
Берберски календар1315
Будистички календар909
Бурмански календар−273
Византиски календар5873–5874
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3061 или 3001
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3062 или 3002
Коптски календар81–82
Етиопски календар357–358
Еврејски календар4125–4126
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера421–422
 - Сачка ера286–287
 - Кали-југа3465–3466
Холоценски календар10365
Ирански календар257 п.п. – 256 п.п.
Исламски календар265 п.х. – 264 п.х.
Јавански календар247–248
Јулијански календар365
CCCLXV
Корејски календар2698
Мингуо-календар1547 пред Р. Кина
民前1547年
Нанакшахи−1103
Селевкидски календар676/677 г.г.
Тајландски сончев календар907–908
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
491 или 110 или −662
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
492 или 111 или −661

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5873 и 5874 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5115 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4125 и 4126 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1118.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 365 година се протега во 3001 и 3002, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3061 и 3062 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 908. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 265 и 264 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди