< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

362 (CCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 362 година од новата ера, 362. од првиот милениум, 62. од IV век и трета од 360-тите.

362 во разни календари
Грегоријански календар362
CCCLXII
Ab urbe condita1115
Асирски календар5112
Балиски календар283–284
Бенгалски календар−231
Берберски календар1312
Будистички календар906
Бурмански календар−276
Византиски календар5870–5871
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3058 или 2998
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3059 или 2999
Коптски календар78–79
Етиопски календар354–355
Еврејски календар4122–4123
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера418–419
 - Сачка ера283–284
 - Кали-југа3462–3463
Холоценски календар10362
Ирански календар260 п.п. – 259 п.п.
Исламски календар268 п.х. – 267 п.х.
Јавански календар244–245
Јулијански календар362
CCCLXII
Корејски календар2695
Мингуо-календар1550 пред Р. Кина
民前1550年
Нанакшахи−1106
Селевкидски календар673/674 г.г.
Тајландски сончев календар904–905
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
488 или 107 или −665
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
489 или 108 или −664

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5870 и 5871 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5112 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4122 и 4123 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1115.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 362 година се протега во 2998 и 2999, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3058 и 3059 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 905. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 268 и 267 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди