< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

317 (CCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 317 година од новата ера, 317. од првиот милениум, 17. од IV век и осма од 310-тите.

317 во разни календари
Грегоријански календар317
CCCXVII
Ab urbe condita1070
Асирски календар5067
Балиски календар238–239
Бенгалски календар−276
Берберски календар1267
Будистички календар861
Бурмански календар−321
Византиски календар5825–5826
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3013 или 2953
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3014 или 2954
Коптски календар33–34
Етиопски календар309–310
Еврејски календар4077–4078
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера373–374
 - Сачка ера238–239
 - Кали-југа3417–3418
Холоценски календар10317
Ирански календар305 п.п. – 304 п.п.
Исламски календар314 п.х. – 313 п.х.
Јавански календар197–199
Јулијански календар317
CCCXVII
Корејски календар2650
Мингуо-календар1595 пред Р. Кина
民前1595年
Нанакшахи−1151
Селевкидски календар628/629 г.г.
Тајландски сончев календар859–860
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
443 или 62 или −710
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
444 или 63 или −709

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5825 и 5826 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5067 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4077 и 4078 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1070.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 317 година се протега во 2953 и 2954, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3013 и 3014 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 860. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 314 и 313 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   317 на Ризницата ?