< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

343 (CCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 343 година од новата ера, 343. од првиот милениум, 43. од IV век и четвртта од 340-тите.

343 во разни календари
Грегоријански календар343
CCCXLIII
Ab urbe condita1096
Асирски календар5093
Балиски календар264–265
Бенгалски календар−250
Берберски календар1293
Будистички календар887
Бурмански календар−295
Византиски календар5851–5852
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3039 или 2979
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3040 или 2980
Коптски календар59–60
Етиопски календар335–336
Еврејски календар4103–4104
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера399–400
 - Сачка ера264–265
 - Кали-југа3443–3444
Холоценски календар10343
Ирански календар279 п.п. – 278 п.п.
Исламски календар288 п.х. – 287 п.х.
Јавански календар224–225
Јулијански календар343
CCCXLIII
Корејски календар2676
Мингуо-календар1569 пред Р. Кина
民前1569年
Нанакшахи−1125
Селевкидски календар654/655 г.г.
Тајландски сончев календар885–886
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
469 или 88 или −684
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
470 или 89 или −683

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5851 и 5852 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5093 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4103 и 4104 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1096.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 343 година се протега во 2979 и 2980, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3039 и 3040 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 886. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 288 и 287 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди