< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

328 (CCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 328 година од новата ера, 328. од првиот милениум, 28. од IV век и деветта од 320-тите.

328 во разни календари
Грегоријански календар328
CCCXXVIII
Ab urbe condita1081
Асирски календар5078
Балиски календар249–250
Бенгалски календар−265
Берберски календар1278
Будистички календар872
Бурмански календар−310
Византиски календар5836–5837
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3024 или 2964
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3025 или 2965
Коптски календар44–45
Етиопски календар320–321
Еврејски календар4088–4089
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера384–385
 - Сачка ера249–250
 - Кали-југа3428–3429
Холоценски календар10328
Ирански календар294 п.п. – 293 п.п.
Исламски календар303 п.х. – 302 п.х.
Јавански календар209–210
Јулијански календар328
CCCXXVIII
Корејски календар2661
Мингуо-календар1584 пред Р. Кина
民前1584年
Нанакшахи−1140
Селевкидски календар639/640 г.г.
Тајландски сончев календар870–871
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
454 или 73 или −699
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
455 или 74 или −698

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5836 и 5837 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5078 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4088 и 4089 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1081.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 328 година се протега во 2964 и 2965, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3024 и 3025 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 871. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 303 и 302 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   328 на Ризницата ?