< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

370 (CCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 370 година од новата ера, 370. од првиот милениум, 70. од IV век и прва од 370-тите.

370 во разни календари
Грегоријански календар370
CCCLXX
Ab urbe condita1123
Асирски календар5120
Балиски календар291–292
Бенгалски календар−223
Берберски календар1320
Будистички календар914
Бурмански календар−268
Византиски календар5878–5879
Кинески календар己巳(зем. змија)
3066 или 3006
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3067 или 3007
Коптски календар86–87
Етиопски календар362–363
Еврејски календар4130–4131
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера426–427
 - Сачка ера291–292
 - Кали-југа3470–3471
Холоценски календар10370
Ирански календар252 п.п. – 251 п.п.
Исламски календар260 п.х. – 259 п.х.
Јавански календар252–253
Јулијански календар370
CCCLXX
Корејски календар2703
Мингуо-календар1542 пред Р. Кина
民前1542年
Нанакшахи−1098
Селевкидски календар681/682 г.г.
Тајландски сончев календар912–913
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
496 или 115 или −657
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
497 или 116 или −656

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5878 и 5879 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5120 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4130 и 4131 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1123.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 370 година се протега во 3006 и 3007, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3066 и 3067 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 913. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 260 и 259 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   370 на Ризницата ?