< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

308 (CCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 308 година од новата ера, 308. од првиот милениум, 8. од IV век и деветта од 300-тите.

308 во разни календари
Грегоријански календар308
CCCVIII
Ab urbe condita1061
Асирски календар5058
Балиски календар229–230
Бенгалски календар−285
Берберски календар1258
Будистички календар852
Бурмански календар−330
Византиски календар5816–5817
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3004 или 2944
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3005 или 2945
Коптски календар24–25
Етиопски календар300–301
Еврејски календар4068–4069
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера364–365
 - Сачка ера229–230
 - Кали-југа3408–3409
Холоценски календар10308
Ирански календар314 п.п. – 313 п.п.
Исламски календар324 п.х. – 323 п.х.
Јавански календар188–189
Јулијански календар308
CCCVIII
Корејски календар2641
Мингуо-календар1604 пред Р. Кина
民前1604年
Нанакшахи−1160
Селевкидски календар619/620 г.г.
Тајландски сончев календар850–851
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
434 или 53 или −719
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
435 или 54 или −718

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5816 и 5817 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5058 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4068 и 4069 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1061.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 308 година се протега во 2944 и 2945, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3004 и 3005 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 851. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 324 и 323 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди