< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

381 (CCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 381 година од новата ера, 381. од првиот милениум, 81. од IV век и втора од 380-тите.

381 во разни календари
Грегоријански календар381
CCCLXXXI
Ab urbe condita1134
Асирски календар5131
Балиски календар302–303
Бенгалски календар−212
Берберски календар1331
Будистички календар925
Бурмански календар−257
Византиски календар5889–5890
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3077 или 3017
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3078 или 3018
Коптски календар97–98
Етиопски календар373–374
Еврејски календар4141–4142
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера437–438
 - Сачка ера302–303
 - Кали-југа3481–3482
Холоценски календар10381
Ирански календар241 п.п. – 240 п.п.
Исламски календар248 п.х. – 247 п.х.
Јавански календар263–264
Јулијански календар381
CCCLXXXI
Корејски календар2714
Мингуо-календар1531 пред Р. Кина
民前1531年
Нанакшахи−1087
Селевкидски календар692/693 г.г.
Тајландски сончев календар923–924
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
507 или 126 или −646
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
508 или 127 или −645

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5889 и 5890 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5131 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4141 и 4142 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1134.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 381 година се протега во 3017 и 3018, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3077 и 3078 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 924. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 248 и 247 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди