< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

311 (CCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 311 година од новата ера, 311. од првиот милениум, 11. од IV век и втора од 310-тите.

311 во разни календари
Грегоријански календар311
CCCXI
Ab urbe condita1064
Асирски календар5061
Балиски календар232–233
Бенгалски календар−282
Берберски календар1261
Будистички календар855
Бурмански календар−327
Византиски календар5819–5820
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3007 или 2947
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3008 или 2948
Коптски календар27–28
Етиопски календар303–304
Еврејски календар4071–4072
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера367–368
 - Сачка ера232–233
 - Кали-југа3411–3412
Холоценски календар10311
Ирански календар311 п.п. – 310 п.п.
Исламски календар321 п.х. – 320 п.х.
Јавански календар191–192
Јулијански календар311
CCCXI
Корејски календар2644
Мингуо-календар1601 пред Р. Кина
民前1601年
Нанакшахи−1157
Селевкидски календар622/623 г.г.
Тајландски сончев календар853–854
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
437 или 56 или −716
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
438 или 57 или −715

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5819 и 5820 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5061 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4071 и 4072 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1064.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 311 година се протега во 2947 и 2948, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3007 и 3008 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 854. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 321 и 320 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   311 на Ризницата ?