< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

335 (CCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 335 година од новата ера, 335. од првиот милениум, 35. од IV век и шеста од 330-тите.

335 во разни календари
Грегоријански календар335
CCCXXXV
Ab urbe condita1088
Асирски календар5085
Балиски календар256–257
Бенгалски календар−258
Берберски календар1285
Будистички календар879
Бурмански календар−303
Византиски календар5843–5844
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3031 или 2971
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3032 или 2972
Коптски календар51–52
Етиопски календар327–328
Еврејски календар4095–4096
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера391–392
 - Сачка ера256–257
 - Кали-југа3435–3436
Холоценски календар10335
Ирански календар287 п.п. – 286 п.п.
Исламски календар296 п.х. – 295 п.х.
Јавански календар216–217
Јулијански календар335
CCCXXXV
Корејски календар2668
Мингуо-календар1577 пред Р. Кина
民前1577年
Нанакшахи−1133
Селевкидски календар646/647 г.г.
Тајландски сончев календар877–878
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
461 или 80 или −692
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
462 или 81 или −691

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5843 и 5844 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5085 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4095 и 4096 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1088.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 335 година се протега во 2971 и 2972, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3031 и 3032 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 878. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 296 и 295 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди