< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

301 (CCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 301 година од новата ера, 301. од првиот милениум, 1. од IV век и втора од 300-тите.

301 во разни календари
Грегоријански календар301
CCCI
Ab urbe condita1054
Асирски календар5051
Балиски календар222–223
Бенгалски календар−292
Берберски календар1251
Будистички календар845
Бурмански календар−337
Византиски календар5809–5810
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2997 или 2937
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2998 или 2938
Коптски календар17–18
Етиопски календар293–294
Еврејски календар4061–4062
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера357–358
 - Сачка ера222–223
 - Кали-југа3401–3402
Холоценски календар10301
Ирански календар321 п.п. – 320 п.п.
Исламски календар331 п.х. – 330 п.х.
Јавански календар181–182
Јулијански календар301
CCCI
Корејски календар2634
Мингуо-календар1611 пред Р. Кина
民前1611年
Нанакшахи−1167
Селевкидски календар612/613 г.г.
Тајландски сончев календар843–844
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
427 или 46 или −726
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
428 или 47 или −725

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5809 и 5810 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5051 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4061 и 4062 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1054.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 301 година се протега во 2937 и 2938, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2997 и 2998 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 844. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 331 и 330 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди