< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

379 (CCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 379 година од новата ера, 379. од првиот милениум, 79. од IV век и последна од 370-тите.

379 во разни календари
Грегоријански календар379
CCCLXXIX
Ab urbe condita1132
Асирски календар5129
Балиски календар300–301
Бенгалски календар−214
Берберски календар1329
Будистички календар923
Бурмански календар−259
Византиски календар5887–5888
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3075 или 3015
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3076 или 3016
Коптски календар95–96
Етиопски календар371–372
Еврејски календар4139–4140
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера435–436
 - Сачка ера300–301
 - Кали-југа3479–3480
Холоценски календар10379
Ирански календар243 п.п. – 242 п.п.
Исламски календар251 п.х. – 249 п.х.
Јавански календар261–262
Јулијански календар379
CCCLXXIX
Корејски календар2712
Мингуо-календар1533 пред Р. Кина
民前1533年
Нанакшахи−1089
Селевкидски календар690/691 г.г.
Тајландски сончев календар921–922
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
505 или 124 или −648
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
506 или 125 или −647

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5887 и 5888 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5129 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4139 и 4140 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1132.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 379 година се протега во 3015 и 3016, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3075 и 3076 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 922. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 251 и 249 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди