< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

304 (CCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 304 година од новата ера, 304. од првиот милениум, 4. од IV век и петта од 300-тите.

304 во разни календари
Грегоријански календар304
CCCIV
Ab urbe condita1057
Асирски календар5054
Балиски календар225–226
Бенгалски календар−289
Берберски календар1254
Будистички календар848
Бурмански календар−334
Византиски календар5812–5813
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3000 или 2940
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3001 или 2941
Коптски календар20–21
Етиопски календар296–297
Еврејски календар4064–4065
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера360–361
 - Сачка ера225–226
 - Кали-југа3404–3405
Холоценски календар10304
Ирански календар318 п.п. – 317 п.п.
Исламски календар328 п.х. – 327 п.х.
Јавански календар184–185
Јулијански календар304
CCCIV
Корејски календар2637
Мингуо-календар1608 пред Р. Кина
民前1608年
Нанакшахи−1164
Селевкидски календар615/616 г.г.
Тајландски сончев календар846–847
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
430 или 49 или −723
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
431 или 50 или −722

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5812 и 5813 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5054 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4064 и 4065 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1057.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 304 година се протега во 2940 и 2941, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3000 и 3001 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 847. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 328 и 327 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди