< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

371 (CCCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 371. година од новата ера, 371. од првиот милениум, 71. од 4 век и втора од 370-тите.

371 г.  во други календари
Грегоријански календар 371
CCCLXXI
Ab urbe condita 1124
Асирски календар 5121
Бахајски календар -1473–-1472
Бенгалски календар -222
Берберски календар 1321
Будистички календар 915
Бурмански календар -267
Византиски календар 5879–5880
Еврејски календар 4131–4132
Ерменски календар
Етиопски календар 363-364
Ирански календар 251 п.с. – 250 п.с.
Исламски календар 259 пред хиџра – 258 пред хиџра
Јулијански календар 371    CCCLXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3007/3067)
— до —
辛未年月日
(3008/3068)
Коптски календар 87–88
Корејски календар 2704
Календар Мингуо 1541 пред РК
民前1541年
Селевкидски календар 682–683
Тајландски сончев календар 914
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 427–428
 - Шака самват 293–294
 - Кали југа 3472–3473
Холоценски календар 10371
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5879 и 5880 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5121 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4131 и 4132 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1124.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 371. година се протега во 3007 и 3008, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3067 и 3068 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 914. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 259 и 258 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди