< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

389 (CCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 389 година од новата ера, 389. од првиот милениум, 89. од IV век и последна од 380-тите.

389 во разни календари
Грегоријански календар389
CCCLXXXIX
Ab urbe condita1142
Асирски календар5139
Балиски календар310–311
Бенгалски календар−204
Берберски календар1339
Будистички календар933
Бурмански календар−249
Византиски календар5897–5898
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3085 или 3025
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3086 или 3026
Коптски календар105–106
Етиопски календар381–382
Еврејски календар4149–4150
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера445–446
 - Сачка ера310–311
 - Кали-југа3489–3490
Холоценски календар10389
Ирански календар233 п.п. – 232 п.п.
Исламски календар240 п.х. – 239 п.х.
Јавански календар272–273
Јулијански календар389
CCCLXXXIX
Корејски календар2722
Мингуо-календар1523 пред Р. Кина
民前1523年
Нанакшахи−1079
Селевкидски календар700/701 г.г.
Тајландски сончев календар931–932
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
515 или 134 или −638
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
516 или 135 или −637

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5897 и 5898 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5139 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4149 и 4150 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1142.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 389 година се протега во 3025 и 3026, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3085 и 3086 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 932. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 240 и 239 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   389 на Ризницата ?