< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

396 (CCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 396 година од новата ера, 396. од првиот милениум, 96. од IV век и седма од 390-тите.

396 во разни календари
Грегоријански календар396
CCCXCVI
Ab urbe condita1149
Асирски календар5146
Балиски календар317–318
Бенгалски календар−197
Берберски календар1346
Будистички календар940
Бурмански календар−242
Византиски календар5904–5905
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3092 или 3032
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3093 или 3033
Коптски календар112–113
Етиопски календар388–389
Еврејски календар4156–4157
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера452–453
 - Сачка ера317–318
 - Кали-југа3496–3497
Холоценски календар10396
Ирански календар226 п.п. – 225 п.п.
Исламски календар233 п.х. – 232 п.х.
Јавански календар279–280
Јулијански календар396
CCCXCVI
Корејски календар2729
Мингуо-календар1516 пред Р. Кина
民前1516年
Нанакшахи−1072
Селевкидски календар707/708 г.г.
Тајландски сончев календар938–939
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
522 или 141 или −631
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
523 или 142 или −630

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5904 и 5905 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5146 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4156 и 4157 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1149.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 396 година се протега во 3032 и 3033, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3092 и 3093 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 939. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 233 и 232 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди