< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

320 (CCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 320 година од новата ера, 320. од првиот милениум, 20. од IV век и прва од 320-тите.

320 во разни календари
Грегоријански календар320
CCCXX
Ab urbe condita1073
Асирски календар5070
Балиски календар241–242
Бенгалски календар−273
Берберски календар1270
Будистички календар864
Бурмански календар−318
Византиски календар5828–5829
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3016 или 2956
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3017 или 2957
Коптски календар36–37
Етиопски календар312–313
Еврејски календар4080–4081
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера376–377
 - Сачка ера241–242
 - Кали-југа3420–3421
Холоценски календар10320
Ирански календар302 п.п. – 301 п.п.
Исламски календар311 п.х. – 310 п.х.
Јавански календар201–202
Јулијански календар320
CCCXX
Корејски календар2653
Мингуо-календар1592 пред Р. Кина
民前1592年
Нанакшахи−1148
Селевкидски календар631/632 г.г.
Тајландски сончев календар862–863
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
446 или 65 или −707
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
447 или 66 или −706

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5828 и 5829 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5070 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4080 и 4081 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1073.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 320 година се протега во 2956 и 2957, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3016 и 3017 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 863. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 311 и 310 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   320 на Ризницата ?