< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

360 (CCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 360 година од новата ера, 360. од првиот милениум, 60. од IV век и прва од 360-тите.

360 во разни календари
Грегоријански календар360
CCCLX
Ab urbe condita1113
Асирски календар5110
Балиски календар281–282
Бенгалски календар−233
Берберски календар1310
Будистички календар904
Бурмански календар−278
Византиски календар5868–5869
Кинески календар己未(зем. коза)
3056 или 2996
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3057 или 2997
Коптски календар76–77
Етиопски календар352–353
Еврејски календар4120–4121
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера416–417
 - Сачка ера281–282
 - Кали-југа3460–3461
Холоценски календар10360
Ирански календар262 п.п. – 261 п.п.
Исламски календар270 п.х. – 269 п.х.
Јавански календар242–243
Јулијански календар360
CCCLX
Корејски календар2693
Мингуо-календар1552 пред Р. Кина
民前1552年
Нанакшахи−1108
Селевкидски календар671/672 г.г.
Тајландски сончев календар902–903
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
486 или 105 или −667
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
487 или 106 или −666

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5868 и 5869 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5110 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4120 и 4121 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1113.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 360 година се протега во 2996 и 2997, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3056 и 3057 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 903. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 270 и 269 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   360 на Ризницата ?