< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

319 (CCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 319 година од новата ера, 319. од првиот милениум, 19. од IV век и последна од 310-тите.

319 во разни календари
Грегоријански календар319
CCCXIX
Ab urbe condita1072
Асирски календар5069
Балиски календар240–241
Бенгалски календар−274
Берберски календар1269
Будистички календар863
Бурмански календар−319
Византиски календар5827–5828
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3015 или 2955
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3016 или 2956
Коптски календар35–36
Етиопски календар311–312
Еврејски календар4079–4080
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера375–376
 - Сачка ера240–241
 - Кали-југа3419–3420
Холоценски календар10319
Ирански календар303 п.п. – 302 п.п.
Исламски календар312 п.х. – 311 п.х.
Јавански календар200–201
Јулијански календар319
CCCXIX
Корејски календар2652
Мингуо-календар1593 пред Р. Кина
民前1593年
Нанакшахи−1149
Селевкидски календар630/631 г.г.
Тајландски сончев календар861–862
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
445 или 64 или −708
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
446 или 65 или −707

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5827 и 5828 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5069 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4079 и 4080 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1072.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 319 година се протега во 2955 и 2956, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3015 и 3016 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 862. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 312 и 311 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   319 на Ризницата ?